Suchý betón z betonárky.

24.02.2024

Plánujete pracovať cez víkend, alebo  len potrebujete suchý betón, kde nie je pridaná vôbec žiadna voda, budete musieť navštíviť stavebniny a kúpiť si vrecovaný výrobok. 

Prečo? 

Pri výrobe betónu na betonárni   je potrebné pridať aspoň trochu vody, čiže betón z betonárne je síce sypký a prepravuje sa na ložnej ploche nákladného vozidla, no musíte ho spracovať do istého času, pretože tam je voda /odporúčania sú podľa počasia od 1 - 4 hodín/.  Tento ( polosuchý betón, zavlhnutý .betón ... ) sa používa na zakladanie obrubníkov, podsyp pod zámkovú dlažbu, osadenie stĺpov oplotenia, alebo si ho rozrobíte v miešačke (malé množstvo aj vo fúriku) a použijete ho ako klasický betón, pričom viete, že máte namiešaný presný pomer surovín na dosiahnutie pevnosti. Cena tohto betónu je zhodná s cenou klasického betónu.

Mýty:

- rozsypeme ho, stiahneme do roviny, polejeme vodou a máme plochu zabetónovanú:  nemáte, spravili ste škrupinu zatvrdnutú do istej hrúbky

- viac ho polejeme a presiakne :  presiakne, ale na vrchu vyplavíte cement a bude nesúdržný

- máme kopec času na spracovanie: máte a nemáte, podľa počasia a poveternostných podmienok

- prikryjeme ho plachtou, vydrží do zajtra: nevydrží, bude nasledovať  brigáda na rozbíjanie

- vrecovaný je lacnejší: jedno vrece stojí cca 3,50 eur a vyrobíte z neho cca 25 litrov betónu, čiže matematika 1000l zmesi / 25 l z jedného vreca = 40 vriec x3,5 = 140 eur / m3. Cena na betonárni vyrobeného betónu je cca 85 eur /m3, presnejšie viď Cenník betónu Prešov a Cenník betónu Košice .

- je lacnejší ako normálny betón: nie je, lacnejšia bude asi len doprava a aj to len o pár eur, pričom tá práca potom bude isto drahšia.

- je drahší ako betón vyrobený doma v miešačke: miešať doma piesok a cement v miešačke nie je vždy najlacnejšia voľba, viac v našom blogu Betón miešať doma, alebo objednať?